Updates
Nieuws

Bonheiden plant mee in het Amazonewoud: “Klimaatbeleid stopt niet aan onze gemeentegrens”

“We zetten volop in op een lokaal klimaatbeleid, maar het lijkt ons logisch om ook verder te kijken dan onze eigen gemeentegrenzen.” Thomas Pluymers, schepen van duurzaamheid en mondiaal beleid in Bonheiden, legt uit waarom zijn gemeente mee instapt in een project dat het Amazonewoud in Peru beschermt, samen met de provincie Antwerpen en BOS+.

Van lokale actie tot partnerschap in de Tropen

Lokaal is Bonheiden al een gedreven speler: de gemeente onderneemt tal van acties om haar CO2-uitstoot te doen dalen en zich te wapenen tegen de gevolgen van klimaatverandering.

Bonheiden voert ook al jaren een actief mondiaal beleid. De gemeente ondersteunt noodhulp in conflictgebieden en trekt daarnaast de kaart van haar vierde pijlers, de lokale organisaties die zich internationaal engageren.

“Enkele jaren geleden hebben we besloten om daar zelf nog een stap bovenop te zetten,” vertelt Pluymers, “door ook een project in het Zuiden te zoeken waar we als gemeente rechtstreeks steun aan kunnen bieden. Het lijkt ons namelijk meer dan logisch om ook verder te kijken dan onze eigen gemeentegrenzen, en om ondersteuning te bieden aan de problematiek van klimaatverandering in het Zuiden.”

Met beperkte middelen toch een groot verschil maken

Wat Bonheiden vooral over de streep trok, is de hefboom die de samenwerking met de provincie Antwerpen en BOS+ biedt.

“Wat ons het meeste aansprak, is dat we met onze beperkte middelen die we als Bonheiden in dit projectMeer infokunnen investeren, dankzij die samenwerking toch een verschil kunnen maken,” zegt Pluymers. “Ter plaatse, in de bossen van het Amazonewoud in Peru.”

Bonheiden zou daarom andere lokale besturen zonder aarzelen aanraden om ook in te stappen. Vooral voor kleinere gemeenten is het niet vanzelfsprekend om uit te zoeken hoe ze hun middelen voor mondiaal beleid het best inzetten, of om zelf in te staan voor de screening en rapportage van een project.

“Door hier gebruik te maken van de kennis en expertise bij de provincie en bij BOS+, komen we tot een mooie synergie,” aldus Pluymers.

Klimaatbeleid moet sociaal zijn

Voor Bonheiden is het partnerschap ook een principiële keuze. “Voor ons was het project sterk, omdat we hier ons mondiaal beleid en ons klimaatbeleid eigenlijk aan elkaar verankeren,” besluit Pluymers. “We maken hiermee ook duidelijk dat klimaatbeleid sociaal moet zijn, en dat sociaal beleid rekening moet houden met het klimaatbeleid.”

Doe mee met de Antwerpse coalitie voor Tropisch Bos

Bonheiden bewijst dat ook een kleiner lokaal bestuur, met beperkte middelen, een tastbaar verschil kan maken voor het Amazonewoud. Dankzij de samenwerking met de provincie Antwerpen en BOS+ hoeft geen enkele gemeente dat alleen te doen. Is jouw gemeente nog niet aangesloten? Sluit je dan aan bij de Antwerpse coalitie voor Tropisch Bos en zet mee de stap van lokaal klimaatbeleid naar wereldwijde impact.

Contacteer Provincie Antwerpen

Terug

Waarom het noodzakelijk is dat Vlaamse en Belgische middelen ook naar tropische bossen gaan 

Studiedag SWO Dennensterfte – De toekomst van de grove den in Vlaanderen

Lees meer artikels